in

Psycho-Pass 3.Sezon Hakkında

(Önceki ve 3.sezondan spoiler içerir)

Giriş

Evet benim ve inanıyorum ki bu yazıyı okuyan çoğu kişi için severek ve heyecanla izlediğimiz bir anime olan Psycho-Pass serisinin 3.sezonunu geride bıraktık gün itibari ile. 3.sezonun çıkmasını o kadar çok bekliyordum ki daha reddit üzerinde yada diğer sosyal medyalar üzerinde söylentilerini duyunca heyecanlanıyordum. Heyacanlanıyordum da 3.sezon kadrosu yayınlanınca büyük bir hayal kırıklığına uğradım. Şimdi eğri oturup doğru konuşalım Tsunemori Akane gibi gözleri önünde arkadaşının boğazının bıçak ile kesilip ölmesini görüp Psycho-Pass değeri yükselmeyen bir karakter varken 2.sezonda gelen “Senpai, Akane-senpai” diye etrafta dolaşan bir karakterin Ana Karakterler arasında olması sizi bilmem ama beni gerçekten sarstı.

Gelişme

ezgif 4 6d183136b007 - AnimeHaber

Onun dışında 2 yeni Dedektif ve 3 yeni İnfazcı ile tanışıyoruz gayet güzel bir durum açıkçası ben yeni Dedektifleri sevdim. Fakat kafamı kurcalayan bir kaç şey var. 3 adet olan ve adları Psycho-Pass Sinners of System olan filmlerini izledim.

Kesinlikle 3.sezonu izlemeden önce izlenmesi gerekiyor. Sonra 2. Bölümdeki gibi “Lan Kougami sen nereden çıktın. Hani Japonya’dan kaçmıştın… ” gibi bir çelişkiye düşmemiş oluruz. Aslında izledikten sonra aklındaki sorular azalmıyor aksine artıyor. Hatırlarsak 2.sezonda Sibyl Sistemi Makishima adlı eşi benzeri görülmemiş adamı kendi bünyesine katmak istiyordu ve bunun için Akane ile işbirliği yapmıştı. Tabi Kougami abimiz boş durur mu gidip bazı olaylar sonunda Makishima’yı öldürüyordu.

Böyle olunca Sibyl Sistemi de Kougami’nin peşine düşüyordu, düşüyordu da 3. Sezonda nasıl oldu da Sibyl sistemi gidip Kougami’yi Dış İlişkiler Operasyonları Departmanına soktu anlamış değilim. Konumuza geri dönmek gerekirse yeni dedektifler ve infazcılar ile tanıştıktan sonra öğreniyoruz ki Akane hapse atılmış ve bizim Senpai Senpai diye diye peşinde koşan Mika adlı karakterimiz ise 1. Bölümün başına geçmiş. Daha sonraki bölümlerde öğreniyoruz ki Akane bir olaydan dolayı hapse atılıyor fakat bildiğimiz gibi bir Psycho-Pass rehabilitasyon merkezi yada hücre gibi bir yer değil atıldığı yer. Gayet bir hapis hücresine göre lüks diyebileceğimiz bir hücre, içeride aradığınız çoğu şey var. Hatta bir adet Diz Üstü Bilgisayarı bile var ki onun aracılığıyla dış dünya ile iletişim sağlıyor.

maxresdefault - AnimeHaber
Akane Hapishanede

Hatta 7. bölümde Sibyl Sistemi Akane’ye gidip Shindo ve Ignatov’u (Yeni Dedektiflerimizin adları) bünyesine katmak istediğini söylüyordu. (Küçük bir ekleme yapacağım işin en önemli yanı burası. Bu 2 dedektif aslında Akane tarafından referans sağlanıyor.) Akane 2 dedektife o kadar çok güveniyor ki Sibyl Sistemine gidip “Kendi bünyene onları katamadan senin hakkındaki gerçeklerin farkına varacaklar.” diyor.

EFB UTQXUAAdU96 - AnimeHaber
Üsteki Ignatov
Alttaki ise Shindo

Sonuç

Aslında daha çok şey anlatmak isterim fakat bölümlerin uzunluğunu ele alınca kısa kısa anlatmaya çalışıyorum. Hızlıca ilerleyelim. 3. Sezon o kadar da kötü değil aslında bence içinde güzel olaylar var. Fakat çok yavaş işleniyor bu olaylar. Hele bir de BiFrost diye bir topluluk mu desem Sistem mi desem tam bilemediğim gizli bir örgüt var. Tüm olayların o örgüt tarafından yönetilmesi Sibyl Sisteminin bir parçası olabileceğini düşündürmüyor değil. Tüm yazılanları toplayacak olursak 3.sezon 8 bölüm her bölümü 48 dakika. Olaylar fazlasıyla yavaş ilerliyor ve bir sürü soru sormamıza sebep oluyor. “Senpai, Senpai” diye diye Akanemizin peşinde gezen Mika adlı Dedektifimiz 1. Bölümün başına geçiyor.

Biricik sevimli mi sevimli Ana Karakterimiz Akanemiz Support’a alınmış bir de yetmezmiş gibi hapse atılmış durumda. 2 yeni Dedektif gayet iyi tasarlanmış karakterler hatta Shindo inanılmaz bir güce sahip. Kougami geri geliyor ve Sibyl Sistemi Kougamiyi gidip Dış İlişkiler Operasyonları Departmanına sokuyor. BiFrost adındaki örgüt yaşanan tüm olayların arkasında. Sanırsam gayet açıklayıcı bir toparlama oldu.

Son Sözler

En son söyleyeceğim şey ise şu 3.Sezonu dört gözle beklememe rağmen beklentilerimi karşılayamayan bir sezon oldu. Keşke biraz daha hızlı olayları işleyip Akanemiz hakkında daha fazla bilgi alabilseydik yada Mika yerine Akane 1. Bölümün başında olsaydı. Buraya kadar yazımı okuyan herkese teşekkür ederim. İsterseniz AnimeWho adlı fansub üzerinden tüm bölümleri 1080p izleyebilir yada indirebilirsiniz.

Kaynaklar

MyAnimelist

AnimeWho

Şikayet Et

Avatar of Zamion101 Haber Savar

Yazar Zamion101

Yılın ÜyesiTopluluk ModeratörüOnaylanmış Üyeİçerik Üreticisi

Sence Nasıldı?

19 points
Upvote Downvote
maxresdefault 2 - AnimeHaber

' Re:Zero ' Animesi İçin 2.Sezon Tarihi Verildi!

Whats New in the ReZero Directors Cut - AnimeHaber

'Re:Zero' Düzenlenmiş Hali ile Yeni Yılda Bizlerle !