in ,

Bir Çay İçelim! Fansub Röportajları – 1 ”Atikrost”

Bir Çay İçelim! Fansub Röportajları ”Atikrost”

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

atikrost 1 - AnimeHaber

Merhaba! Biz Atikrost Çeviri Grubuyuz. Yeni, olabildiğince güncel ve gerçekten dinamik bir ekibiz. Bu ropörtajı yapan kişi ise ben yani Flender. Kendimi kısaca tanıtırsam: Manga X yeni adı ile Atikrost Çeviri Grubunun kurucu üyesiyim. Üniversite sınavı sonrası ekibi kurmuş bir manga okuyucusuydum smile Şimdi ise dersler, üniversite hayatı ve profesyonel çalışmalarımla uğraşıyorum.

Bu işi neden yapıyorsunuz?

atikrost 1 - AnimeHaber

Bu işi manga ve webtoon okumayı, insanlarla konuşmayı sohbet etmeyi ve kendimi geliştirmeyi sevdiğim için yapıyorum. Ekibimdeki çoğu kişi de benzer nedenlerden dolayı ailemizde bulunmaktadır.

Kuruluş hikayeniz nedir? Kurarken ne düşünüyordunuz ?

atikrost 1 - AnimeHaber

Kuruluş hikayemizi anlatacak isek en baştan başlamamız lazım. 12. sınıfın ortalarında kendim manga çevirip editlemek istiyordum. Sonra ekip kurmaya karar verdim ancak üniversite sınavları (AYT ve TYT) rahat bırakır mı, bırakmaz. İlk önce onları bitirmeyi hedefledim. Gün geçtikçe yeni açılacak ekip için çekirdek kadroyu oluşturan arkadaşlarla tanıştım. En sonunda üniversite sınavı geldi ve çattı ardından da sınavlar bitti. Hemen Pazartesi günü sunucuyu kurup hazır hale getirdik. Öyle böyle elimizden geleni yapmaya çalışarak 6 ay civarı Manga X’te ortaya yeni bir şeyler koymaya çalıştık. Ardından isim değişikliği kararı ile kendi markamız olan Atikrost ismini aldık. Atikrost ismini almamızın ardından bir çok yenilikle boğuştuk. Elimizden geleni ortaya koyduk. Beraber bir aile olup yolumuza her zamanki gibi devam ettik. Ama acı ama mutlu bugünlere geldik.

Bu işe başlarken belirlediğiniz hedeflerinizin ne kadarını başarabildiniz?

atikrost 1 - AnimeHaber

Bireysel hedeflerim yeni mangalar çevirmek editlemek ve üretmek, yeni arkadaşlar edinip zamanımı yeni işler ile harcamaktı. Sonuç ne derseniz, evet amacıma ulaştım, Atikrost ailesi oluştu ve zamanla daha büyük bir aile olmaya başlıyor. Ekibin amaçları, sevdiği serileri editlemek. Pek değerli okuyucuları ile buluşturmaktı. Ellerinden geleni halen daha yapıyorlar. Onlar da amaçlarına ulaşmış ve ulaşmaktalar Atikrost markasının hedefleri bir olmak aile olmak ve hep birlikte ama mutlu ama hüzünlü bir şekilde büyükmek genişlemek. Başarılı oluyor mu bazen evet bazen hayır. Evet çünkü ekibimize her katılan kişi sıcak bir ortamla karşılaşıyor. Hayır çünkü, bazen ekip üyelerimizin elinde olmayan sevenlerle ayrılması gerekiyor bu yüzden de sayımız azalıyor.

Sizi siz yapan ve bu işe devam etmenizi sağlayan şey nedir?

atikrost 1 - AnimeHaber

Bizi biz yapan bence: Saygı, Sevgi ve Hoşgörüdür. Bu işe devam etmemizi sağlayan şey aileye ve Atikrost’un hedeflerine katkı sağlamak istememizdir.

Herhangi bir fansub ile birlikte ortak çalışmalarınız oldu mu? Olduysa bu ortakçalışmalar uzun soluklu mu oldu?

atikrost 1 edited - AnimeHaber

Atikrost olarak herhangi bir fansub ile hiçbir ortak serimiz olmamıştır.

Herhangi bir gelir kaynağınız var mı? Bir geliriniz var ise ortalama ne kadar kazanıyorsunuz?

atikrost 1 edited - AnimeHaber

Evet ufak bir gelir kaynağımız var gibi. Kendisi “Google Adsense”. Ortalama geliri sorduğunuza göre açık ve şeffaf olur isem. Aylık hosting parasını karşılayacak kadar anca ya kazanıyoruz ya da kazanamıyoruz 🙂 Mesela bu ay hosting parası çıkmadı bu yüzden cebimizden ödüyoruz. Bazı sitelerin bazı fansublardan serileri izinsiz alarak paylaşması hakkında düşünceleriniz neler? Şahsen ve Atikrost olarak bize sorulmadan paylaşılmasını hoş karşılamıyoruz. Bir nevi emek hırsızlığı yapılıyor. Evet belki bizde seri sahibinden telif hakkını almıyoruz ama en azından çevirisi ve editi olsun. Birçok aşamadan geçirerek uğraşarak, çabalayarak bir bölüm/seri ortaya koyuyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bir Çay İçelim! Fansub Röportajları - 1 ''Atikrost''

Bizi söyleşiye layık gördüğünüz için teşekkür ederiz. Atikrost Çeviri Grubunun sitesini ziyaret edebilir, sitedeki birbirinden keyifli seriler ile güzel zamanlar geçirebilirsiniz ^^

Bu haftaki konuğumuz olan Atikrost grubunun yöneticisi Flender’a bizlere zaman ayırıp (Bir Çay İçelim! Fansub Röportajları – 1 ”Atikrost”) söyleşi yaptığı için teşekkür ediyoruz. Bu tarz röportajların devamı ve anime/manga/novel haberlerinden bihaber kalmamak için bizleri düzenli olarak takip etmeyi unutmayın ! Sağlıcakla kalın AnimeHaber – Foxy.

Farklı Bir Haber: Hataraku Maou-Sama 8 Yılın Ardından Ekranlara Dönüyor!

Avatar of Foxy_HerKS Afganistan Muhabiri

Yazar Foxy_HerKS

AnimeWho? ekibinde İsveç çakısı olarak görev yapmaktayım.

Yılın ÜyesiOnaylanmış Üyeİçerik Üreticisi

Sence Nasıldı?

Bir cevap yazın

Loading…

shadow - AnimeHaber

The Eminence Shadow Mangasının Anime Uyarlaması Olacağı Duyuruldu – 1

thumb 1920 840014 - AnimeHaber

Hataraku Maou-Sama 8 Yılın Ardından Ekranlara Dönüyor!