Rebulid Of Evangelion: 3.0 + 1.01

“Ben şimdi bunun için mi bekledim ? Bu film 2.5 saat ama bomboş bir film.”

Evangelion 3.0+1.0 filmi 3.0 filminden 15 yıl sonrasını konu almaktadır.

Bu 15 yıllık süre zarfından misato katsuragi önceki filmde de olduğu gibi nerv’ü yok etmek için kurduğu willie adlı askeri organizasyon ile nerv’ün evangelion birimlerini avlamaktadır.

“Bu filmin sorunu benim en tiksindiğim şey olan zaman atlamasıdır.”

Öncelikle beklentilerime belirtmek isterim.

İlk olarak Mari Mikanami

Bu kız ile ilgili açıkladıkları tek şey gerçek adı mary iscariot olduğudur ve açık konuşmak gerekirse bu isim verdiği referansı anlamadım ve anlamak zorunda olduğumuda düşünmüyorum.

(Bunu umursamamın sebebi ise dediğim gibi alt yapısı falan yok. Sanki son anda eklemiş bir olay gibi.)

Film ilk yaptığı hataya gelecek olursak kaji’nin yani misato’nun sevgilisi evangelion birim 04’ü kullanarak lilith’in kafasını kopartmasıdır, bu sahne sadece bir flash-back.

Bence bu olay rezillik çünkü böyle muazzam bir olayı atlayıp anı olarak göstermesi demek bu sahne bütünlüğü yani olay örgüsü ile uğraşmatansa direkt sahneyi gösterip olayı bitirmeleri tembellikten başka hiç bir şey değildir.

Birde cidden anlamadığım bir olay var, bu rebuild of evangelion neden sahne gösterip alt yapısını doldurmuyor, mesela her bir filmin sonunda gelecek filmden fragman olur ama bu görüntüler ile filmin zerre kadar alakası yoktur.

Birde fragmanlarda sürekli gördüğümüz eva 02 ile 05’in yani asuka ve mari’nin evangelion birimlerinin birleşimin oluşan 2 kişi tarafından kullanılabilen bir eva birimi gördük.

Bu evangelion birimi filmde yok, bu fragmanlardaki bir sürü sahne kesilmiş ve filmin bütünlüğü mahvolmuş.

Kaworu

 

Kendisi önceki filmde “Üzülmene gerek yok shinji, seninle tekrar karşılacağız.” diyor ama filmde kaworu’yu sadece anı olarak görüyoruz. 

Bu filmde tahminime göre anlatamayacağım kadar kesilmiş sahne var, filmde nedense bir devamlılık sıkıntısı ve alt yapı sıkıntısı var. 

Film olacak olan olayları sanki bize daha öncesinden mükemmel bir şekilde açıklamış gibi davranıyor ve ona göre kafasından sahne kesip kesip duruyor.

Mesela asuka ve mari’nin arasındaki ilişkinin alt yapısı nerede ? Yada shinji 2.filmde asuka’yı öldürmüştü bu kız nasıl oluyor da geri gönüyor.

Asuka’nın göz bandını soracak olursanız asuka o göz bandının altına eva 01’i yok etmek sakladığı at field yok edici bir anahtar saklıyormuş, lan bu anahtar nereden çıktı ?

Bu anahtar neden asuka’nın gözünün içinde ?

Yada en saçma ve dandik olaya gelelim, misato katsuragi nasıl oluyor da bütün evangelion birimlerini yok edebilecek bir mızrağı 2 dakika’da yapıp shinji’nin eline babasına karşı savaşmak için veriyor ?

Ve evet fragmanlarda gördüğünü eva 13 ve eva 01’in kapışması da zamanda yolculuk falan yok metaforik bir savaş var.

Bu savaşın amacı ise gendo’nun tanrıyı yok etme planına engel olmak yani 4.çarpmayı tetiklemesini önlemek, tanrı yok etmek dediğim ise bütün insanlığı yeryüzünden silecek çarpmayı devreye sokmak.

Hani 3. filmde 3. çarpma gerçekleşti ya, bu çarpmaların amacı dünyanı part part yok etmekmiş.

4.çarpma ise aynı end of evangelion’daki gibi bütün insanlığı yok etme üzerine kurulu.

Bakın ben size böyle anlatıyorum ya açık konuşmak gerekirse ben filmden hiç bir şey anlamadım.

Çünkü film bana sanki bu olaylara deli dehşet hakimim, sanki filmde bu olayların alt yapısını öncesinde mükemmel bir şekilde planlamış gibi davranıyor.

Bakın ben animelerde olay altyapılarına çok dikkat ederim aslında sadece olayda değil, karakterler, onların birbirleri arasındaki ilişkiler, yani hepsine dikkat ederim bir hata var mı diye.

Bu filmde hiçbir şeyin altyapısı yok, filmden sahne kesmedilerse ve cidden içlerine sinerek böyle yayınladılarsa bu filme altın *** ödülünü vermek istiyorum bu film çöp be.

Bakın önceki filmde yani 2.0 ve 3.0’da bulunan GUF kapısı yani cennetin kapıları ile zamanda geriye gidip bu çarpma olaylarını engellemelerini izlemek ve zamanda geriye gitme ile shinji ile babasının arasındaki ilişkiye el atsalar mükemmel olurdu.

Bakın böyle bir olay örgüsüne alt yapıyı ben size şimdi hazırlarım hatta 3.0+1.0’ın hikayesinin temelini ben size istediğim halini yazayım.

İstediğim senaryo

Gendo iki mızrağa’da sahip olan evangelion birim 13’ü ele geçirmesinin ardından tam guf kapısını açtığı sırada Willie nerv’e baskın düzenler, oradaki bütün nerv personelleri yok edilir.

Ardından eva 01’in içindeki shinji eva 02’nin içinde asuka ile beraber guf kapısı eva 13 ile açarak geçmişe giderler.

Bu geçmişe gitme olayı evangelion 2.0 filmine dönüş olur.

Bu dönüşte asuka shinji’nin rei’yi kurtarmaya çalışmasını engellemek için onu eva 01’e girmden önce nerv karargahında yakalar ve onu dss soçulayıcı ile esir alır.

Shinji ise misato’nun ona verdiği tabanca ile gendo’ya olanları anlatır ve yui’yi geri getiremeyeceğini açıklar, yui ile kavuşabilmesi için kendisinin eva 01’in çekirdeğine girmesi gerektiğini söyler.

Yada sadece silahını masya bırakır ve 

“Baba biliyorum, annem senin için hayatının anlamıydı, annem eva 01’in içine çekildikten sonra boşluğa düştün ve onu geri getirmek için elinden gelen her şeyi yapmayı denedin ama olmadı. 

Ama lütfen baba annem öldü ve bir daha gelmeyecek o yüzden onu geri getirmeyi denemektense beraber yolumuza bakalım, aradan geçen o kadar yılı dolduralım.

Ben seni affetmeye hazırım, her ne kadar annemin ölümü dolaylı yoldan senin suçunda olsa, beni seni affediyorum ama lütfen artık sende kendini affet.

Sende kendini affet ki artık gerçek bir baba oğul olalım, bu hikaye’nin kötü adamı olmak zorunda değilsin, sen benim gördüğün iyi kişisin. 

O kadar iyisin ki hayatını annemi geri getirmeye ve bizi tekrar’dan bir aile yapmaya adadın, o yüzden lütfen bundan vazgeç ve bu sefer gerçekten bir baba, oğul olalım. 

Ne dersin ?” der ve gendo zorla’da olsa yapacağı plandan vazgeçer ve oğlu ile yaşamaya karar verir.

Bakın bu çok klişe geliyor kulağa ama bu olay örgüsü çok daha anlaşılır ve iyi bir olay örgüsü.

Rebuild of evangelion bence anime gibi güzel bir final ile kişisel gelişim ile bitmesi gerekiyordu. 

Bu filmde böyle berbat bir şekilde bitti zerre kadar alt yapı olmadan berbat bir olay örgüsü ile bitti.

Yazıklar olsun ve lanet olsun diyorum bu rebuild serisine, bu seri size zerre kadar bir şey katmıyor, o yüzden lütfen gidin sadece neon genesis evangelion animesini ve end of evangelion’u izleyin.

Bu filmleri evangelion’a aç olan kişiler için bir araya getirilmiş saçmalıklar silsilesi olarak görebilirsiniz. 

Zira öyle bir seri, o yüzden bence sadece neon genesis evangelion’u izlemeniz size hem bir güzel bir hikaye sunacak hemde çicek gibi bir final ile siz final verecek.

Bu film serisine puan vermeme gerekirse genel olarak 

3/10.

3 puan ise sadece ama sadece mari mikanami gibi mükemmel tatlı bir karaktere sahip olduğu için veriyorum.

Bu puanı için kan ağlaya ağlaya verdim çünkü ben evangelion weebi’yim ve bu rebuild serisi hiç bir zaman var olmamış gibi davranmak daha iyi olur.

Birde hakkını yemeyelim 4. duvarı kırmaları yani metaforik olarak eva 01 ve eva 13’ün dövüşünün sürekli mekan değiştirmesi ve bir noktada film stüdyosun’da dövüş sahnesi olması güzel oldu.

Sence Nasıldı?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Evangelion 3.0 banner - AnimeHaber

Rebuild Of Evangelion:3.0

Mushoku Tensei Jobless Reincarnation Episode 13 Roxy finds Elinalise with five guys 1 - AnimeHaber

Mushoku Tensei için çıkacak Blu-ray versiyonunde “Elinalise Dragonroad” için ek bir +18 sahneye sahip olacak!