Tsundere Nedir? Neden Kanserdir? Hepsi Mi Kanserdir?

Tsundere Nedir?

Tsundere, animelerde sıkça, özellikle hayattan kesitler türü serilerde karşılaştığımız soğuk, itici, agresif, çok bilmiş, burnu havada karakterlerdir. Bu karakterler sonradan ana karakterimize karşı yumuşayıp açılabilir, hatta karakterimizin müstakbel eşi bile olabilirler. Çoğunlukla kız karakterlerdir ve iyi işlendiği zaman animeye renk katabilse de, bazı zamanlarda bizi bunaltıp ana karakterimize acımamıza sebebiyet verdikleri için tsundere içeren animelerden uzak durmak bile isteyebiliriz.

İçlerinde Pırıl Pırıl İnciler Yok mu?

Olmaz olur mu! Sayabileceğim pek çok tatlı tsundere karakter mevcut. Önce bu karakterleri inceleyip, sonra onları harika, diğerlerinden benzersiz kılan özelliklerini derleyelim.

Makise Kurisu – Steins;Gate

dd66ka0 4f29b575 5f5b 4a71 9a45 fae1ff2c100c - AnimeHaber
Makise Kurisu – Steins;Gate

Steins;Gate, şaheser diye tanımladığım seriler arasında, bilim kurgu, romantizm, dram temalı, muazzam bir animedir. Bu serinin ana karakterlerinden biri, Makise Kurisu (namıdiğer kurisutina) ilk bölümlerde izleyicilere, gerek ana karakterimize olan yaklaşımı olsun, gerek kendini beğenmiş tavırları olsun, kemer ısırtsa da, sonrasında kendini myanimelist’in en beğenilen karakterler sıralamasında top 15 içerisinde buluyor. Peki buna sebep olan etkenler neler?

1- Kızıl Saçlı Olması

Bu maddeyi açıklamaya gerek yok.

2- Zeki ve Alımlı

Kendisi henüz 17 yaşında üniversiteden mezun olmuş, Beyin Bilim Enstitüsü’nün bir üyesi. Ana karakterimiz Okabe’nin zekasına karşı koyabilen tek kişi olmasının yanında, Okabe’nin yegane icadının yapımına da büyük yardımı dokunmuştur. Başta Kurisu’yu, Geleceğin Cihazı Laboratuvarını yetersiz, acemi ve saçma bulurken görsek de, sonrasında bu küçük laboratuvarda devasa icatların yapımına katkı sağlarken buluyoruz. Böylece kendini beğenmişliktense, karakterimizin ağırbaşlı bir yapıda olduğunu da kavrıyoruz.

3- Büyük Özveri (Spoiler)

Seri ilerledikçe Kurisu, ana karakterimiz Okabe’ye karşı hisler barındırmaya başlar. Okabe’nin ise güveneceği, bel bağlayacağı, takip edeceği, yardım isteyeceği kimsesi kalmadığı anda, Kurisu ortaya çıkarak hem ana karakterimize hem biz seyircilere umut ışığı oluyor. Ki bir noktada, kendini hiçe sayarak Okabe’nin yola devam edebilmesi için büyük bir özveride bulunuyor. Bu noktada zaten ilk bölümlerin tsundere karakteri, gönülleri fethetmiş oluyor.

Aisaka Taiga – Toradora

maxresdefault - AnimeHaber
Aisaka Taiga – Toradora

Yakın vakitte izleyip, keyifle bitirdiğim seri Toradora, listemin üst kısımlarında yer edindi. Tabii yalnızca benim listemde değil, myanimelist popülerlik sıralamasında da 17. yerin sahibi. Toradora’nın ana karakterlerinden Taiga ise, tüm tsundere karakterlerin sancağını taşıyor diyebiliriz. Tam olarak tüm tsundere özellikleri tek bir karakterde toplanmış neredeyse. Soğuk, agresif, erkek fatma, çoğu kez utangaç, inatçı… Ama, bir sebepten, bu saydıklarım ışığında nefret etmemiz gereken karakter, serinin sonunda bize sevimli ve uysal geliyor. Neden? Bakalım.

1-  İçi Dışı Bir

Karakterimizin gizlisi saklısı yok. Sinirlendiği zaman ahşap katanasını alıp meydan okumayı bildiği gibi, morali bozulduğunda bunu gözümüze sokuyor. Ki böylece serinin sonunda neyi sevip sevmediğini, hangi konularda geri durup, hangilerinde ileri çıktığını da çözmüş oluyoruz.

2- Arkadaşlarına Değer Veriyor

Ana karakterimiz Ryuuji’ye, kendi en yakın arkadaşıyla çıkmaları adına yataklık edip, reddedildiğinde yine yanında olmuştur. Yuusaku’nun sert şekilde reddedilmesi sonrasındaysa, düpedüz Sumire’nin sınıfını basıp, şimdiye dek gördüğüm en iyi freestyle dövüş sahnesini gerçekleştirmiştir. Dahası, Ryuuji’ye olan hislerini, en yakın arkadaşı da aynı zamanda ondan hoşlandığı için bastırmaya çalışmıştır. Kısaca tuttuğunu koparan kişiliğinin yanında, çevresindekilerin mutlu olması için çabalamaktadır.

Özet

Bu yargılardan hareketle, özverili, güçlü tip tsundere karakterlerimizin, iyi yazıldığı takdirde listelerde göğe çıkarken, kötü yazıldığı zaman animeden soğuttuğunu, gereksiz bulunduğunu söyleyebiliriz. Kısaca tsundere karakterler, animeyi vezir de eder, rezil de.

AnimeHaber Discord adresimize katılarak bu tarz haberleri daha yakından takip edebilirisiniz. Anime,manga,novel,oyun gündemi ve incelemeler için takipte kalın! MyAnimeList

Avatar of Quizzy Usta

Yazar Quizzy

Onaylanmış Üyeİçerik ÜreticisiYılın Üyesi

Sence Nasıldı?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

images 14 - AnimeHaber

Hentai Nedir?

Yilbasi Ucretsiz Oyunlar Epicgames - AnimeHaber

EPİCGAMES 31 ARALIĞA KADAR YILBAŞI İNDİRİMLERİNDE ÜCRETSİZ DAĞITILACAK OYUNLARIN LİSTESİ AÇIKLANDI!!